Medlemsmöte november

November månadsmöte blev en glädjeinjektion!

Lars Wikberg besökte oss med sin gitarr och sitt glädjespridande. Det behövde vi verkligen när vi nu gått in i mörka november och vinterhalvåret, innan snön kommer och juleljusen lyser upp vardagen.

Han sjöng först några låtar med trevliga budsskap i texten och en del humoristiska låtar, som höjde stämningen med glada skratt. Sedan hade vi allsång och fick välja låtar ur det allsångshäften han försåg oss med. Vi sjöng med hjärtans lust. Till sist fick vi prova på ett musikquiz där han delade in oss i lag, och det vinnande laget förärades med en godispåse. Mycket roligt och trevligt inslag.

Som vanligt hade vi det populära lotteriet med vinster som medlemmarna bidrar med och goda mackor till kaffet som dagens fikagrupp hade fixat med bravur.

Vi hade också äran att gratulera en 90-åring, Grattis!

Styrelsen och andra medlemsfunktioner gav oss information om pågående ”projekt” och göromål, som är av värde för medlemmarna och lokalsamhället.

Nu ser vi fram emot gröt, skinka och julstämning på månadsmötet den 10:e december som kommer att gå av stapeln på Lappudden.

Ett stort tack till ALLA som bidrog till en toppen dag!

/Marie

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.