Studiecirkel om "Hjärnhälsa"

Nu har den mycket intressanta studiecirkeln om "Hjärnhälsa"startat.

Hjärnhälsa ”på dina fem fingrar”

En kort presentation av vår studiecirkel.

Studiecirkeln startar 2026 02 26 och beräknas i dagsläget att bestå av sex cirkelträffar. Vi håller cirkeln på Torsvalla. Hålltider är 09.30-12.00, med en kaffepaus. Kaffe/te finns på plats, varje deltagare tar själv med vad man vill ha till kaffet. Vi har fått hjälp från Härnösands kommun med föreläsare som kommer att delta vid några tillfällen.

  • Pär Hägglund, Enhetschef på Anhörigcenter
  • Annelie Hultin, Arbetsterapeut
  • Lena Räfsbäck, Sjuksköterska

Vecka 1 torsdag 26/2-26

Uppstart

”Sociala aktiviteter”, Pär Hägglund och Lena Räfsbäck föreläser

En mycket givande första träff, där vi fick insikt om att & hur viktigt det är att vi tar hand om vår kropps mående, för det påverkar vår hjärna mer är man kan tro.

Tack Annki och Britt-Inger för att ni startade detta !

 

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.