Hjärnhälsa på dina 5 fingrar

Välkommen till en inspirerande föreläsning om hjärnhälsa den 29 jan.

Välkommen till en inspirerande föreläsning om hjärnhälsa.

– för ett aktivt och minnesrikt liv

Hur kan du på ett enkelt sätt ta hand om din hjärna och behålla minne, fokus och livsglädje – långt upp i åren?

Torsdagen den 29 januari kl. 17.30–19.00 bjuder vi in till en intressant och lättillgänglig föreläsning på temat:

”Hjärnhälsa på dina 5 fingrar”

Föreläsare är Therese Hörling, som på ett varmt och pedagogiskt sätt delar med sig av konkreta tips och kunskap du har nytta av i vardagen.

Under kvällen berättar vi även mer om vår planerade studiecirkel i hjärnhälsa, som vi hoppas starta under våren – ett tillfälle till både lärande och trevlig gemenskap.

Vi välkomnar alla medlemmar i PRO Högsjö & SPF Frihet.

Anmälan senast 15 januari

Kontakta:

  • Britt-Inger 070-264 23 25
  • Ann-Kristin 070-407 79 26

Plats meddelas efter anmälan, beroende på antal deltagare.

Ta chansen att investera i dig själv, din hälsa och ditt välmående – och gör det tillsammans med andra.

Varmt välkommen!

PRO Högsjö

Tillsammans för ett bättre liv

I PRO ser vi tillsammans till att livet som pensionär blir bättre och roligare. Här kan du träffa nya vänner, välja mellan mängder av aktiviteter och engagera dig i viktiga frågor. Som medlem får du också en lång rad förmåner som hjälper dig i din vardag.

  • PRO medlemsresor
  • Utvecklande studier
  • Fri datasupport
  • PRO Mervärde
  • Försäkringar
  • Billigare resor
  • Samhällspåverkan
Pratbubblor innehållandes texten Gå med i PRO och påverka.